Handmade Food. Handmade Design.

Většina našich dodavatelů jsou malé rodinné podniky, které své produkty vyrábí s láskou, nepoužívají žádné průmyslové konzervanty a respektují lokální tradice. Se stejnou vášní umělec hýčká své dílo, i proto je umění od začátku součástí našeho konceptu i naší filosofie. 

K umění a designu jsme měli vždycky blízko. Naše pobočky navrhl Petr Kolář z architektonického studia ADR, vídáte u nás fotky Antonína Kratochvíla i obrazy předních českých malířů, na Tržnici jsou nainstalovány pohyblivé postavičky od Davida Černého a bar osvětlují lampy ve tvaru prosciutta od Ronyho Plesla. Teď se mezi dodavatele vizuálních řešení přidal Karel Prokeš se svými na knihtisku tištěnými plakáty.Knihtisk neboli Letterpress (anglicky) – stará tiskařská metoda, která kdysi způsobila revoluci ve vzdělávání a ve vývoji kulturně smýšlejícího člověka – dnes zažívá renesanci! Jeden z mála lidí u nás, kteří se snaží tuto starou technologii uvést opět do hry, je Karel Prokeš.

„Ke knihtisku jsem se dostal v Anglii, potřeboval jsem popisky k fotografiím, které jsem tenkrát vystavoval v místním podniku. Skoro kriminalistickým způsobem jsem se dostal na stopu místního tiskaře Johna Randla, kterému dnes nemohu být více vděčný... Především za jeho otevřenost a vlídnost. Do tiskárny jsem tenkrát mohl chodit takřka kdykoliv, prostě mi půjčil klíče a já měl vše přístupné k vlastní tvorbě.”Hra s písmem různých velikostí, dřevěným, kovovým, možnost výběru barev, jejich míchání, volba papíru i jeho formátu – to vše je nedílnou součástí tisku plakátu nebo čehokoli jiného. Je to velmi komplexní činnost, která vyžaduje soustředěnost a preciznost za všech okolností. Například i tak banální věc jako navalování barvy může celou věc zkazit. Samotný tisk většinou ale není tou časově nejnáročnější činností. Především jde o vytvoření takzvané formy. Tak se říká designu, který je poskládán z jednotlivých liter do kýžené podoby, ve které je upnut pomocí výplňového materiálu do upínacího rámu tak, aby při přenášení do lisu nevypadla ani jedna litera.

Byla to zřejmě prozřetelnost, která Karla dovedla ke knihtisku. Ten se dnes stal alfou a omegou jeho volné i komerční grafické tvorby. Kromě amerického nátiskového lisu, který si přivezl z Německa, se mu postupně podařilo nashromáždit i veškeré další potřebné vybavení a písmo. To vše se dnes nachází v jeho studiu v Praze na Smíchově. Jsou to ovšem i moderní technologie, které jsou v jeho hledáčku.

„Ve světě tisku Letterpress vytváří ideální prostředí pro experimentování s nejmodernějšími technologiemi, jako je laser nebo 3D tisk.“V současnosti vede celodenní tvůrčí kurzy knihtisku v Národním technickém muzeu. Kurzy jsou oblíbené jak mezi profesionálními designéry a výtvarníky, tak mezi běžnými nadšenci uměleckých a řemeslných technik.

Zároveň se ovšem snaží i o vytvoření soběstačné, plně funkční grafické dílny – místa, kde se budou konat workshopy, výstavy a sympozia pro komunitu lidí s nadšením pro tisk a typografii.

Knihtisk je umění, na které se u nás bohužel téměř zapomnělo. Naše filosofie je nejen v gastronomii navázaná na tradiční řemesla a původní metody výroby. I proto jsme rádi součástí Karlovy tvorby.


 
Rezervace

Online rezervace