Čokoláda, jejíž kvalitu ocenil i papež

Jaké to je, když ochutnáváte čokoládu od Guido Gobino? S každým kouskem cítíte kvalitu použitých surovin a absenci jakékoli chemie. Je to zážitek, kterému propadl Bono Vox a svého času i papež Jan Pavel II.

Guido Gobino je malý rodinný podnik z Torina. Ředitel a syn zakladatele, Guido Gobino, zaměstnává pouhých 30 lidí, z čehož většina z nich pracuje ve výrobě. V této italské čokoládovně se totiž soustředí převážně na jednu věc a tou je kvalita výsledného produktu.

Právě do kvality “čokoládičky”, která je na konci řetězce, se promítá pečlivý výběr dodavatelů, a tedy i použitých surovin. Ty nejzákladnější jsou dvě - kakaové boby a lískové oříšky.Ačkoli za většinou světové produkce kakaa stojí Afrika, v Guido Gobino odebírají boby výhradně od jihoamerických dodavatelů, jakými jsou například Kolumbie, Ekvádor nebo Mexiko. „Boby z těchto oblastí nám přijdou pro naši čokoládu vhodnější. Druhým faktorem je, že kakaové plantáže v Jižní Americe vlastní malí farmáři, lokální producenti, které rádi podporujeme. V Africe naopak patří většina kakaa nadnárodním korporacím,“ vysvětluje Loredana Ligori, která v Guido Gobino pracuje téměř 10 let.

„Po přivezení do Itálie boby také čistíme. Tímto procesem, který u jiných výrobců čokolády nemusí být samozřejmostí, se zbavíme veškerých nežádoucích částic. Vždy pak pražíme maximálně 50 kilogramů v jedné várce, abychom byli schopni kontrolovat kvalitu,“ dodává Loredana.Nejlepším přítelem výběrových kakaových bobů pak jsou slavné piemontské oříšky, často označované jako nejlepší oříšky na světě. Mají velice intenzivní chuť a na rozdíl od ostatních oříšků neztrácejí po pražení sladkost. Obsahují mononenasycené mastné kyseliny, které nalezneme například v olivovém oleji.

V Guido Gobino zásadně nepoužívají palmový ani slunečnicový olej. Ve většině případů si vystačí s kakaovým máslem, občas se ale setkáte i s olejem lískooříškovým nebo olivovým.

Co musíte ochutnat?

Giandujotti

Tradiční bonbonky z kakaa a piemontských oříšků. Vyrábí se vytlačováním bez jakékoli formy (tzv. metoda extruze), proto mají lehce nepravidelný tvar.Cremino s mořskou solí

Londýnská Akademie čokolády se v roce 2008 usnesla, že se jedná o nejlepší pralinku na světě. Základ je stejný jako u giandujotti, navíc se však přidá ještě olivový olej a mořská sůl.


Gurmánský zážitek od Guido Gobino na vás čeká u nás na prodejně!
Rezervace

Online rezervace